33439172 (044) info@ugsi.ir شنبه تا پنجشنبه 07:30–14:45
33439172 (044) info@ugsi.ir شنبه تا پنجشنبه 07:30–14:45

ارزش تولیدات معدن و صنایع معدنی به ۲۲ میلیارد دلار رسید

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: امروز ارزش تولیدات بخش معدن وصنایع معدنی به ۲۲ میلیارد دلار رسیده که نشانه قابلیت و توان بالای این بخش است و انتظار می رود روند روبه رشد خود را تداوم بخشد.

رضا رحمانی بعدازظهر دوشنبه پس از بازدید از بخش های مختلف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در جمع کارکنان این سازمان افزود: امسال هفت محور راهبردی در وزارتخانه تعریف شده و براین اساس ۳۴ برنامه اجرایی هم شکل اجرایی به خود خواهد گرفت.

وی افزود: توجه به ساخت داخل، صادرات، معدن، فناوری، فضای کسب و کار، تامین منابع مالی از جمله محورهای دستور کار این وزارتخانه محسوب می شود.

به گفته رحمانی در بخش معدن ۷۲ تکلیف پیش بینی شده که بر پایه نقشه راه معدن تعریف شده و در واقع نخستین گام در این ارتباط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی است که ۱۳ سرفصل به آن مربوط می شود.
وی یادآور شد: احیای معادن کوچک مقیاس و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی اینها از جمله مواردی است که در برنامه گنجانده شده، بی شک انقلاب معدنی در کشور از اکتشافات شروع می شود.

موازی کاری زیاد 

وزیر صنعت، معدن وتجارت خاطرنشان ساخت: امروز موازی کاری در کشور زیاد است و این به مصلحت نیست و باید جمع بندی شود و مشخص ساخت که در بخش زمین شناسی و اکتشافات معدنی چه کارهایی باید انجام ندهند، اما واقعیت اینکه محوریت در این عرصه با سازمان زمین شناسی است که جهت دهی و محوریت را باید تبیین و ترسیم کند.
وی گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) هزینه مناسبی در زمینه اکتشافات معدنی انجام می دهد و آنچه که در دولت یازدهم انجام شده و دراین دوره در دستور کاراست، به اندازه کل فعالیت سالهای پیش محسوب می شود.
رحمانی اضافه کرد: اکنون در کنار ایمیدرو تعداد ۱۱ شرکت در قالب یک کنسرسیوم در زمینه اکتشاف فعال شده اند، اما محوریت این بخش با زمین شناسی است و وزارت صنعت آمادگی دارد تا اقدامات هماهنگی این مهم را به انجام برساند.

سه میلیون واحد صنفی، ۱۰ هزار پروانه معدنی 

رحمانی با بیان اینکه اکنون سه میلیون واحد صنفی در کشور فعالیت دارند و ۱۰ هزار پروانه معدنی نیز صادر شده گفت: سهم ناچیزی از کل، دولتی است و بقیه بخش خصوصی و در اختیار مردم است.
وی تصریح کرد: تاکنون روند استخراج به شیوه سطح الارضی انجام شده و در عمق فعالیتی نداشته ایم، در حالی که از قرار اطلاع در آفریقای جنوبی در عمق ۲۰۰ متری زمین هم استخراج انجام داده اند، که گویا خارجی ها برایشان اینکار را انجام داده اند.

۲۰۰۰ میلیارد تومان برای تشویق صادرات

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: یکی از فاکتورهای مورد توجه بهره گیری از شیوه های نوین تامین مالی است و امسال از محل منابع صندوق توسعه ملی دو هزار میلیارد تومان برای تشویق صادرات اختصاص یافت و در عین حال بازار سرمایه نیز علاقه به سرمایه گذاری دارند و شرکت های حاضر در بورس نیز از مشارکت در این بخش استقبال می کنند.

استقبال سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری 

رحمانی یادآور شد: بخش معدن وصنایع معدنی کشور با توجه به قابلیت هایی که دارد، از سوی سرمایه گذاران خارجی مورد استقبال قرار گرفته و توسعه فعالیت اکتشافی که اکنون با بهره گیری از ژئوفیزیک هوایی درحال اجراست، زمینه ای مناسب برای شناخت پیدا کردن نسبت به ذخایر نهفته محسوب می شود.
وی اضافه کرد: انتظار می رود تا پایان فعالیت دولت دوازدهم معادن بزرگ مقیاسی مانند، مس سرچشمه، سرب و روی مهدی آباد شناسایی و معرفی شوند تا سرمایه گذاران وارد عمل شوند.

هدف استخراج ۶۰۰ میلیون تنی 

وزیر صنعت، ضمن یادآوری هدف پیش بینی شده برای دستیابی به میزان استخراج ۶۰۰ میلیون تن مواد معدنی تا پایان سال ۱۴۰۰ گفت: تلاش این وزارتخانه حفظ میزان تولید و زمینه سازی برای رشد درآمد مردم در زمینه های مرتبط است.

نظر دهید