33439172 (044) info@ugsi.ir شنبه تا پنجشنبه 07:30–14:45
33439172 (044) info@ugsi.ir شنبه تا پنجشنبه 07:30–14:45

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بوشهر: ۹ درصد از مساحت کشور تحت مطالعات ژئوفیزیک هوایی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از ایرنا، دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان که به‌منظور شرکت در نشست شورای معادن بوشهر به این استان سفر کرده، گفت: تاکنون ۹ درصد از مساحت کشور به میزان ۲۰۰ هزار کیلومترمربع تحت مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته است.
وی در نشست با استاندار بوشهر افزود: این عملیات در ارتفاع ۴۰ متری و توسط بالگرد صورت می‌گیرد که در اکتشاف ذخایر پنهان نقش شایانی را ایفا می‌کند.
شهیدی بیان کرد: با توجه به اینکه عمده ذخایر معدنی کشور در سطح و یا نزدیک سطح هستند عملیات ژئوفیزیک هوایی می‌تواند به کشف ذخایر پنهان زیر سطح کمک موثری داشته باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: با تدابیر پیش‌بینی شده اطاعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به صورت رایگان در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد که این مهم کمک می‌کند ریسک ناشی از اکتشافات آنها به حداقل برسد.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: اطلاعات ظرفیت معدنی کشور که به نوعی خروجی ۵۰ سال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است تهیه و برش استانی آن نیز آماده شده است.

شهیدی با اشاره به این‌که این اطلاعات ارزشمند و جامع با قرار گرفتن در اختیار استان‌ها می‌تواند به سرمایه‌گذاران کمک کند، تصریح کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دارای قابلیت‌های ویژه‌ای است که از ظرفیت این سازمان می‌توان در توسعه پایدار استفاده کرد.
وی با اشاره به تدوین سوژه‌های زمین‌شناسی دریایی اظهارداشت: زمین‌شناسی دریایی از ظرفیت مهم سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است که در این راستا فعالیت‌های مهمی به ویژه در نقاط ساحلی از جمله استان بوشهر در دست تهیه و اجراست.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که ژئو فیزیک دریا  از اولویت‌های این سازمان زمین‌شناسی است، تاکید کرد:  در این راستا برنامه‌های مهمی تدوین شده و این استان در حوزه معادن غیرفلزی دارای ظرفیت‌های بالقوه‌ای است که این توانمندی‌ها جا برای کارهای بسیاری دارد.
۱۱۷واحد معدنی فعال در استان بوشهر

در ادامه این نشست استاندار بوشهر نیز گفت: یکی از ظرفیت‌های شاخص استان بوشهر معدن است که در این زمینه کمک می‌شود تا فعالیت‌های این بخش به نحو مطلوبی اجرایی شود.
عبدالکریم گراوند افزود: در این زمینه همچنین کارهایی نیز آغاز شده که در دهه فجر بخشی از آنها به بهره‌برداری می‌رسد.
وی یادآورشد: در استان بوشهر ۱۱۷واحد معدنی فعال وجود دارد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۹.۳درصد فعال‌تر شده است.
استاندار بوشهر اظهارداشت: معادن فعال این استان زمینه اشتغال یکهزارو ۱۸۲نفر را فراهم کرده است.
همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر نیز گفت: با تدابیر انجام شده ۱۴۴ واحد معدنی غیر فعال این استان به ۱۱۶واحد کاهش یافته است.
سید حسین حسینی افزود: صدور یک پروانه اکتشاف مواد معدنی در مرحله نهایی است و برای اکتشاف و بهره‌برداری نیز به ترتیب سه گواهی و سه پروانه صادر شده است.

نظر دهید